image/svg+xml
image/svg+xml

Diyabette Farkındalık ve Güncel Yaklaşımlar Paneli Gerçekleştirildi.

Üniversitemizde gerçekleştirilen panelde dünyada görülme sıklığı her geçen gün artmaya devam eden ‘diyabet’ hastalığı hakkında bilgiler verildi. 

Üniversitemiz Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Bartın Devlet Hastanesi iş birliğinde “Diyabette Farkındalık ve Güncel Yaklaşımlar” adlı panel düzenlendi. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun,  “Üniversite olarak yaptığımız çalışmalarla birçok alanda başarılar elde ediyoruz. Güçlü olduğumuz alanlardan biri de sağlık. Sağlık alanında ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağı yetiştirme konusunda sağlık sektörüne öneli katkılar sunuyoruz. Aynı zamanda üniversite bünyesinde gerçekleştirdiğimiz bilimsel çalışmalarla insanlığa fayda sağlayacak projeleri hayata geçiriyoruz. Öğrencilerimiz başta olmak üzere Bartın Üniversitesi ailesinin tüm bileşenleri sosyal sorumluluk projeleriyle de adından bahsettiriyor, bu etkinlikte olduğu gibi birçok faaliyetimizde doğru bir bilinç oluşturma çabasıyla geleceğimize değer katıyor.” dedi.

Alanında yetkin konuşmacılar ‘diyabet’ konusunda bilgiler verdi

Dünya Diyabet Günü öncesi gerçekleştirilen “Diyabette Farkındalık ve Güncel Yaklaşımlar” adlı panelin moderatörlüğünü Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Sayın Ayfer Bayındır Çevik yaptı. Çevik, açılış konuşmasının ardından “Diyabette Yaşam ve İnovatif Uygulamalar” başlıklı konuşmasıyla katılımcılara bilgiler verdi. Bayındır Çevik “Diyabette sağlık yaşam alışkanlıklarının kazanılmasının temelinin ailede atıldığını, diyabetli olmamak elimizde değil, ama sağlıklı yaşam davranışları ile önlemek ve diyabet geliştiğinde ise ona iyi bakmak, diyabetle barışık yaşamak elimizde.”  olduğunu ifade etti. Panelde; Bartın Devlet Hastanesi Tıbbi Biyokimya Uzmanı Uzm. Dr. Halil İbrahim Akbay “Diyabette Güncel Tedaviler”, İl Sağlık Müdürlüğü’nden Diyetisyen Müzeyyen Elmas Kara “Diyabette Beslenme”, Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Işıl Işık Andsoy “Diyabet ve Cerrahi Girişim, Kanıta Dayalı Uygulamalar”, Bartın Devlet Hastanesi’nden Fizyoterapist Sami Taşdemir “Diyabet ve Egzersiz” ve Bartın Devlet Hastanesi Diyabet Hemşiresi Esra Sarımehmetoğlu ise “Diyabette Takip ve Tedaviye Uyum” adlı konuşmalarını yaptı. Karşılıklı soru ve cevapların alınmasının ardından son bulan etkinliğe; Bartın Valisi Sinan Güner’in eşi Uzman Dr. Beyhan Güner, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un eşi Hatice Uzun ile birlikte öğretim elemanları, sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı.
Bartın Sokaklarında Diyabet Farkındalığı

Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ve öğrencileri tarafından kurulan stantlarda Bartın Halkında diyabete dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla kan şekeri, tansiyon, beden kitle indeksi ve bel çevresi ölçümü yapıldı. Aynı zamanda stantları ziyaret edenlere, öğretim elemanları ve öğrenciler tarafından diyabet risk skoru ölçümleri gerçekleştirilerek diyabet farkındalığıyla ilgili broşürler dağıtıldı. Aynı etkinlik üniversite içinde açılan ayrı bir stand ile öğrenciler ve öğretim elemanları için de gerçekleştirildi.

  • İlk ve Acil Yardım Programı Öğrencimizden İşaret Dilinde Korona Virüs Kuralları

  • ATAMA

  • Eğitim-Öğretim Faaliyetlerine İlişkin Sıkça Sorulan Sorular

  • ŞERİFE BACI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDEN YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

  • Covid-19(Corona Virüs) İle ilgili Üniverstimizin Önlemleri

  • Yeni Tip Korona Virüs(COVİD-19) Bilgilendirme Broşürü

  • Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan UZUN, şehitlerimiz için başsağlığı mesajı yayımladı

  • Yüksekokulumuzdan Emekliye Ayrılan ve Yeni Göreve Başlayan Personellerimize Yemek Organizasyonu

  • DÜNYA KANSER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

  • Topluma Hizmet Uygulamaları Dersi Kapsamında Öğrencilerle 13 Farklı Proje